Povodně? Předcházíme škodám

Povodně nezastavíme ani vlastním tělem. Ale pracujeme na tom, aby jejich následky byly co nejmenší. Program Odolná obec připravuje města a vesnice na příští katastrofy.

V posledních 15 letech zasáhlo Česko 6 velkých povodní. Lokální bleskové povodně jsou tu skoro každý rok. V roce 2013 bylo na území 7 krajů zaplaveno 930 obcí. Škody byly obrovské. Společně s obyvateli obcí snižujeme následky povodní.

V srpnu 2016 jsme ukončili pilotní projekt Odolná obec I – spolupráce na připravenosti a prevenci s městy Terezín, Soběslav a obcí Dolní Beřkovice.

V lednu 2017 jsme zahájili nový projekt Odolná obec II. Smluvní spolupráce začala ve městech Plaňany a Štětí a obcích Křešice a Rudník v Podkrkonoší.

„3 roky po povodních se pořád budím ze spaní…“

Někdy následky trvají. Můžete přestavět dům a položit nové podlahy. Ale na duši zůstaly šrámy, které nepřestávají bolet. Nevíte si rady tam, kde to jiní zvládají. Poskytujeme psychosociální pomoc a řešíme praktické problémy v rodinách lidí, které povodeň zasáhla víc, než sami zvládnou.

Co se podařilo

  • projekt Odolná obec v Dolních Beřkovicích, Soběslavi a Terezíně
  • finanční a technická pomoc
  • 3 příručky pro obyvatele šité na míru 3 obcím (např. příručka pro obyvatele Terezína)
  • manuál s nejnutnějšími informacemi
  • omalovánky pro děti od Vlasty Švejdové

 

Kam sahají naše možnosti?

Naši kolegové Jarmila Dvořáková a Lukáš Macek mají široký záběr. Koordinují okamžitou i dlouhodobou pomoc po povodních. V době mezi povodněmi přesvědčují lidi v zaplavovaných obcích, že je v jejich silách postavit se vodě lépe než dřív a že to za ně nikdo jiný neudělá – a to je přece dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *