Vysoušeče pomáhají po bleskových povodních v Brtnici

Na začátku června zasáhly Vysočinu silné přívalové deště. Nejvíce tyto deště asi zasáhly obec Brtnice na Jihlavsku, kde spadlo až 70 litrů srážek na metr čtvereční, které způsobily bleskovou povodeň. Poškozeno bylo asi 20 objektů a část obyvatel obce byla preventivně evakuována. Naštěstí se povodňová situace zlepšila, občané mohli začít likvidovat škody, které blesková povodeň způsobila.

Poté, co se pracovníci Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE o mimořádné události dozvěděli, kontaktovali starostku města Brtnice Miroslavu Švaříčkovou a pár dní na to zapůjčili 10 vysoušečů.

„Po záplavách jsou stavby i okolní vnější vzduch natolik vlhké, že je přirozené odpařování v podstatě sníženo na minimum,“ říká Vladimír Procházka, stavební technik Diakonie ČCE. Přestože vysoušení může být nákladné, pobývání v těchto objektech s sebou přináší řadu zdravotních komplikací a je tedy třeba jej nejprve řádně vysušit.

„Jsme rádi, že jsme mohli občanům Brtnice pomoci. Po celé republice máme pět skladů s technickými prostředky humanitární pomoci. V případě dalších bleskových povodní jsme schopni poskytnout technickou podporu,“ říká Jarmila Dvořáková, vedoucí sekce humanitární pomoci v ČR.

Město Brtnice také na pomoc po povodních vyhlásilo veřejnou sbírku. „Peníze lze na uvedený transparentní účet zasílat nejpozději do 20. 8. 2018,“ upozorňuje starostka na webu obce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *