Psychická první pomoc: Průvodce pro terénní pracovníky

Psychická první pomoc: Průvodce pro terénní pracovníky

Když vidíme místo zasažené mimořádnou událostí, jako jsou třeba povodně, to první, čeho si většinou všimneme, jsou materiální škody – zaplavené ulice, zničená obydlí a někdy dokonce i zranění lidé. Oprava škod či lékařská pomoc však nejsou mnohdy to jediné, co lidé v zasažených oblastech potřebují. Důležitá je často také psychická první pomoc, která ovšem není tak snadná, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Je totiž velmi těžké si zcela představit, čím si lidé v postižených oblastech právě prochází, a ještě těžší je pak najít ta správná slova, kterými bychom je mohli podpořit. Ve spolupráci s Evangelickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy jsme proto vydali český překlad široce uznávané praktické příručky Světové zdravotnické organizace Psychická první pomoc: Průvodce pro terénní pracovníky.

[btn text=“Ke stažení“ tcolor=#FFF thovercolor=#FFF link=“https://odolnaobec.cz/wp-content/uploads/2019/09/prvni-psychologicka-pomoc-who-prirucka.pdf“ target=“_self“]

Průvodce je určen těm, kteří pracují s lidmi při mimořádných událostech, a slouží jako vodítko pro poskytování psychické první pomoci – jak rozpoznat člověka, který potřebuje psychickou první pomoc, jak s ním komunikovat, co v jednotlivých situacích dělat a čeho se naopak vyvarovat. Osvojené znalosti si mohou čtenáři procvičit v závěrečných kapitolách nabízejících modelové situace mimořádných a krizových situací, včetně návrhů toho, co v dané situaci dělat a říkat.

Příručka je psána stručně, srozumitelně a nabízí rovněž spoustu příkladů a ilustrací, díky čemuž je nesmírně užitečným vodítkem při poskytování psychické první pomoci třeba pro dobrovolné hasiče, zástupce obcí, místní obyvatele či dobrovolníky pomáhající při povodních.

Příručka vznikla ve spolupráci v Evangelickou teologickou fakultou, za finanční podpory Diakonie Katastrophenhilfe a projektu Tváře migrace financovaného Evropskou komisí.

 

Zapojte se a darujte

Díky vám předcházíme dopadům přírodních katastrof, zasahujeme při povodních a suchu v České republice a pomáháme lidem, které přírodní katastrofa postihla. Váš dar použijeme tam, kde bude nejvíce potřeba. Také vás budeme pravidelně informovat o tom, jak dary využíváme.

Děkujeme vám, že podporujete naši práci!